SayYes Blog logo
4K - co to jest i czy warto?

4K - co to jest i czy warto?

Format 4K powoli staje się standardem w branży filmowej, jednak nie każdy jeszcze dokładnie wie, co to jest i w jakim celu się stosuje. Wiele kamerzystów ślubnych wprowadziło już ten format do swoich usług, dlatego w dzisiejszym artykule chciałabym przybliżyć wszystkim przyszłym parom młodym to pojęcie i wyjaśnić, dlaczego warto dać szansę tej technicznej „nowince”.

4K jest to nic innego jak rodzaj rozdzielczości. Nazwa 4K wzięła się z ilości pikseli w pozycji horyzontalnej - 4 tysięcy. Ten format jest więc w przybliżeniu 4 razy większy od sławnego Full HD (1080p). Inaczej nazywany jest UHD, czyli Ultra HD. Na poniższym obrazku widzimy jak różnią się poszczególne formaty między sobą:

 

Taka rozdzielczość w praktyce daje nam zdecydowanie lepszej jakości obraz. W dzisiejszych czasach, gdy technika tak szybko się rozwija, trzeba myśleć przyszłościowo. A przecież, jak zawsze podkreślam, film ślubny to pamiątka na lata i nawet po długim czasie powinna cieszyć oko. Trzeba pamiętać, że to, co w tej chwili może nam się wydawać niepotrzebną nowinką czy nawet fanaberią, to za kilka lat może się stać standardem. Kiedyś na platformach typu YouTube oglądaliśmy filmy w rozdzielczości nawet i 144p i nikomu to nie przeszkadzało. Teraz, gdy przyzwyczailiśmy się do wysokiej klasy obrazu, wydaje nam się niemożliwe oglądać filmy poniżej jakości 720p. Tak więc zalecam myśleć przyszłościowo i piąć wysoko, by za parę lat nie okazało się, że film ze ślubu na nowym wielkim telewizorze wygląda źle.

Warto też wspomnieć, że materiał nagrany w jakości 4K ma wiele zalet przy użyciu go do filmu w formacie Full HD. Po pierwsze - ujęcie w 4K skompresowane do formatu Full HD ma znacznie lepszą jakość obrazu niż ujęcie pierwotnie nagrane w Full HD. Przekłada się to zarówno na ostrość obrazu, widoczność szczegółów czy nawet kolorystykę. Pisząc w skrócie, nawet gdy chcemy mieć film w formacie Full HD, warto użyć do niego materiałów w 4K, gdyż dzięki temu uzyskamy ładniejszy obraz. Mało tego, możemy takie ujęcia kadrować, zbliżać nawet 4-krotnie i zastosować inne „magiczne” sztuczki przy montażu, które uatrakcyjnią oraz zdynamizują film - a to wszystko bez widocznej straty na jakości!

Podsumowując, format 4K jest świetną opcją, niezależnie czy końcowy film chcecie właśnie w tej rozdzielczości.

30 lat temu po raz pierwszy stanęła za obiektywem kamery i od tamtej pory konsekwentnie realizuje swoją wizję kreatywnego i profesjonalnego filmowania, wyprzedzającego powszechnie stosowane standardy. Dzięki temu Agencja Filmowa IMAGE, której jest właścicielką, uhonorowana została członkostwem w Stowarzyszeniu Filmowców Ślubnych, zrzeszającym 10 najlepszych firm w Polsce.

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.