SayYes Blog logo
Film ślubny - oczekiwania a rzeczywistość

Film ślubny - oczekiwania a rzeczywistość

Często zdarza się, że wyobrażenia pary młodej o ich idealnym filmie ze ślubu w ogóle nie pokrywają się z otrzymanym materiałem. Co więc decyduje o rozbieżnościach pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością w kwestii filmu ślubnego?

Należy pamiętać, że film ślubny to bardzo specyficzna produkcja. Nie mamy tu aktorów z wyuczonymi rolami. Brak też dokładnego scenariusza. Nie ma mowy o żadnych dublach, żadnej sceny nie da się powtórzyć. Zamiast kilku miesięcy mamy tylko jeden dzień zdjęciowy. Ilość ekipy filmowej też musi być ograniczona do minimum. Najważniejsza tutaj jest para młoda, ich rodzina i przyjaciele… To ich święto. Kręcenie filmu ślubnego musi się zatem odbywać dyskretnie, aby nikomu z gości nie przeszkadzać w tym radosnym dniu.

Dlatego ważne jest, aby kamerzyści ślubni wiedzieli jak najwięcej jeszcze na długo przed dniem wesela, zarówno o samej uroczystości, jak i o wizji pary młodej i wszelkich oczekiwaniach  dotyczących filmu. Dobrym pomysłem będzie stworzenie szczegółowego planu ślubu i uwzględnienie w nim wszelkich atrakcji, a następnie przekazanie tej listy oraz dokładne omówienie jej z kamerzystami.

Należy także pamiętać, że czasem na weselu pojawiają się niespodzianki, o których może nie wiedzieć nawet sama para młoda. Na przykład świadkowie lub rodzice przygotują jakiś prezent lub chcą wygłosić przemówienie przy obiedzie weselnym. W takim wypadku warto poprosić np. świadków, aby skontaktowali się z kamerzystami i przekazali im wszystkie niezbędne informacje. Wtedy para młoda może mieć pewność, że nawet takie niespodzianki zostaną uwiecznione na filmie :)

Ważne jest również omówienie pierwszego tańca, jego układu. Idealnie byłoby przesłać kamerzystom film z próby, aby wiedzieli jak się ustawić, jaki sprzęt dobrać oraz na czym się skupić w danym momencie.

Istotne dla kamerzystów będzie też poinformowanie ich, na jakich osobach mają się skupić. Babcie, dziadkowie, dawno niewidziana rodzina… Wszystkie osoby, które mają znaleźć się na filmie, są dla kamerzystów tak naprawdę obcymi ludźmi, których widzą zapewne pierwszy raz w życiu. Nie wystarczy więc informacja, aby „nakręcić więcej ujęć z babcią w kościele, a na sali koniecznie skupić się na cioci i wujku”, ponieważ kamerzysta nie będzie wiedział kto jest kim. Warto podać jakieś znaki szczególne ułatwiające rozpoznanie, np. że babcia będzie miała zieloną garsonkę i będzie siedziała blisko ołtarza. A najlepiej poprosić kogoś z rodziny, aby podszedł w danym momencie do kamerzysty i konkretnie wskazał mu tę osobę.

Para młoda musi mieć też świadomość, że jeżeli we wstępnych ustaleniach jest mowa o krótkim, nowoczesnym filmie, to przy montażu nie można nagle zmienić zdania i chcieć dłuższy film, ponieważ jest to po prostu niewykonalne. Zupełnie inaczej kręci się film krótki - są to tysiące ujęć, w filmie dłuższym jest ich znacznie mniej i są dłuższe. Nie da się zatem z filmu krótkiego zrobić długi i odwrotnie (do dynamicznego braknie ujęć, a do dłuższego ujęcia będą za krótkie). Jeżeli zaplanowane są dłuższe sceny lub zabawy, np. z drużbą czy zespołem, a chciałoby się je mieć w całości, to również należy to zaznaczyć przed ślubem. Niektóre elementy można nagrać w całości - będą traktowane np. jako dodatek do filmu na osobnym nośniku.

Podsumowując, należy pamiętać o jednym: warunkiem idealnego filmu ślubnego jest KOMUNIKACJA. Jeżeli przed ślubem wszystko zostanie dokładnie przedstawione i omówione z kamerzystą, to z całą pewnością film będzie spełniał wszystkie oczekiwania pary młodej :)

30 lat temu po raz pierwszy stanęła za obiektywem kamery i od tamtej pory konsekwentnie realizuje swoją wizję kreatywnego i profesjonalnego filmowania, wyprzedzającego powszechnie stosowane standardy. Dzięki temu Agencja Filmowa IMAGE, której jest właścicielką, uhonorowana została członkostwem w Stowarzyszeniu Filmowców Ślubnych, zrzeszającym 10 najlepszych firm w Polsce.

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.