SayYes Blog logo
Jak wybrać profesjonalnego kamerzystę?

Jak wybrać profesjonalnego kamerzystę?

A gdyby tak zrezygnować z filmowania wesela? Przecież kilkugodzinne nagranie i tak nikogo później nie interesuje – myślimy oglądając z grzeczności wideo ślubne naszej najlepszej przyjaciółki, na którym od 15 minut wujek Staszek z ciotką Zenobią kiwają się w tańcu zapamiętale, a jedyny zwrot akcji stanowi śmiała próba przechylenia partnerki przez ramię.

Dzień ceremonii poprzedza wiele decyzji i wyborów, których dokonujecie bardzo starannie. Sukienka i makijaż mają podkreślać urodę panny młodej, kwiaty i wystrój sali oddawać Wasze upodobania, a menu dostosowane powinno być do gustów gości. Czy w czasie wesela puścilibyście muzykę z radia, bo „muzyka to muzyka, ważne żeby coś grało”? Analogicznie, czy poprosisz kolegę „żeby nam kręcił ślub, bo coś tam kameruje na wycieczkach i nawet sobie fajny sprzęt kupił.”

Inwestujecie mnóstwo czasu i wysiłku, aby ten jedyny dzień był taki, jak go sobie wymarzyliście. Nie inaczej powinno być w przypadku wyboru fotografa i kamerzysty, od nich przecież zależy forma, w jakiej przetrwa owoc Waszych starań. Oraz to co najważniejsze – emocje i nastrój chwili. Wspomnienia, nawet tak wyjątkowego wydarzenia, blakną z czasem, a szczegóły zacierają się w pamięci. Wiele z nich umknie już w trakcie ceremonii, nie będziecie przecież w stanie być wszędzie i w każdym momencie. Na szczęście są od tego fachowcy.

Film wciąga nas akcją, a akcja to ruch. Czy to znaczy, że powinien uwieczniać każdy krok wujka Stefana na parkiecie? Efektem będzie wielogodzinny tasiemiec, którego nawet Wy nie dacie rady obejrzeć do końca. Czy nie wystarczyłoby zbliżenie na twarze zakochanego w sobie mimo upływu lat wujostwa, po czym ujęcie odważnej akrobacji, dzięki której wujek Stefan zapamiętany zostanie jako wyrafinowany tancerz? Jakie kroki podjąć, aby film z Waszego ślubu był najważniejszą pamiątką i nigdy się nie nudził?

Zapoznaj się z portfolio kamerzysty. Zwykle już pierwszy rzut oka na jego stronę internetową będzie wskazówką, czy jest to osoba zwracająca uwagę na estetykę. Najważniejsze jednak pozostają realizacje. Może się wydawać, że to właśnie nagranie każdej minuty ślubu i wesela daje pewność, że obraz będzie kompletny. Nic bardziej mylnego. Prawdziwy kunszt widać w umiejętności wychwycenia tych najważniejszych momentów i odpowiedniego ich zaprezentowania, najlepiej z różnych perspektyw. Tak, aby w momencie składania przysięgi nagrana została zarówno twarz Pana Młodego, jak i Panny Młodej, aby nie zabrakło zbliżenia na obrączki, a następnie wilgotne oczy Rodziców.

Dobry film to zatem nie tylko rejestracja wydarzenia. Czym jest „to coś”, czego powinniście szukać u profesjonalisty? Umiejętności zaprezentowania charakteru występujących w nagraniu osób. On w taki szczególny sposób przeczesuje włosy, ona tak gestykuluje kiedy mówi. To jest przewaga filmu nad fotografią – możliwość uchwycenia emocji w ruchu, charakterystycznych gestów, tonu głosu, reakcji na słowa i wydarzenia. Ważne jest to co się działo, ale jeszcze ważniejsze – jak się działo. Każdy ślub jest wyjątkowy ze względu na osoby biorące w nim udział, zwróćcie więc uwagę czy nagrania nie są schematyczne, a więc czy widać w nich indywidualne podejście kamerzysty i wyczucie tego niepowtarzalnego nastroju.

Przyjrzyjcie się ponadto podstawowym kwestiom technicznym – nie tylko czy nagranie jest w dobrej jakości, ale również czy ujęcia są stabilne. Czy kadry są poprawne, to znaczy sylwetki nie są poucinane, podczas gdy większość obrazu stanowi sufit lub niebo. Czy ujęcia są zróżnicowane i dynamiczne oraz widać wielość planów.

Następnie – spotkanie. Profesjonalista zawsze będzie dopytywał o Wasze upodobania i wysłucha Waszej wizji. Wbrew pozorom nie znaczy to, że we wszystkim będzie Wam przytakiwał i na wszystko się zgodzi. Pamiętajcie, że to on jest specjalistą i zna ograniczenia sprzętu czy też z doświadczenia wie, które rozwiązania się sprawdzają, a które wyglądają dobrze tylko w teorii. Dlatego zawsze zaproponuje spotkanie, na którym dokładnie omówicie każdy element. Nie powinien być apodyktyczny, lecz jeśli uważa jakieś rozwiązanie za lepsze, powinien zaprezentować je na konkretnym przykładzie i pozostawić Wam decyzję.

W wielu poradnikach napotkać można radę, iż między Wami a filmowcem powinna zaistnieć pozytywna energia i nić sympatii. Zaryzykuję kontrowersyjne stwierdzenie, że nie zawsze. Z pewnością pomogą one przezwyciężyć tremę i poczuć się naturalnie, zwłaszcza w nagraniach reżyserowanych, na przykład plenerach czy podziękowaniach dla rodziców. Nie dajcie się jednak łatwo uwieść charyzmie. Pamiętajcie, że w dniu Waszego ślubu operator kamery powinien pozostać niewidoczny, pozwalając wydarzeniom biec naturalnym torem i jedynie czasem subtelnie coś zaproponować. Zbyt charyzmatyczny czy apodyktyczny kamerzysta potrafi wprowadzić wiele zamieszania i zbędnego stresu. Pozwólcie więc, aby w pierwszej kolejności za filmowca przemówiła jego sztuka. Nawet gdy wydaje się zamknięty w sobie, skoro podobają się Wam jego realizacje znaczy to, że on jest tym kogo szukacie – profesjonalistą obdarzonym inteligencją emocjonalną, który potrafi uwiecznić to, co w ludziach najlepsze i najpiękniejsze.

I gdy nadejdą trudniejsze chwile, albo wręcz przeciwnie, te bardzo radosne, kiedy całą, powiększoną już rodziną zasiądziecie przed ekranem, wówczas wciągnie Was ponownie atmosfera tamtych chwil, muzyka, wzruszenia i śmiech.

30 lat temu po raz pierwszy stanęła za obiektywem kamery i od tamtej pory konsekwentnie realizuje swoją wizję kreatywnego i profesjonalnego filmowania, wyprzedzającego powszechnie stosowane standardy. Dzięki temu Agencja Filmowa IMAGE, której jest właścicielką, uhonorowana została członkostwem w Stowarzyszeniu Filmowców Ślubnych, zrzeszającym 10 najlepszych firm w Polsce.

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.