SayYes Blog logo
Magia fotografii z przed lat, chwila refleksji?

Magia fotografii z przed lat, chwila refleksji?

Nieco chciałbym odbiec od obecnej fotografii a przytoczyć Państwu, kilka osobistych odczuć na temat starych fotografii. Niejednokrotnie, zastanawiam się nad tym jak „sztuka” robienia zdjęć zaczęła upadać w miarę postępującemu rozwojowi technologii. Czy fotografia tak bardzo spowszechniała ? Chyba tak...

Wychowałem się na kliszy, która po dzień dzisiejszy wyrobiła we mnie odruch „analogowej oszczędności”. Ktoś może powiedzieć, ale po co skoro mamy tyle możliwości wykonywania setek zdjęć bez zbytniego zastanawiania się nad tym ile razy został naciśnięty spust migawki. Tak sobie myślę, że dawniej więcej skupiało się uwagi na tym, co i w jaki sposób sfotografujemy zanim naświetlimy kliszę, więcej się myślało, więcej poświęcało się czasu na kompozycję, estetykę ujęcia, dzisiaj wszystko jest w pośpiechu. Nie było tylu aparatów , nie każdy umiał robić zdjęcia. Dzisiaj dać tradycyjną kliszę do wywołania,  byłby problem. Magią dawnych fotografii niewątpliwie było celebrowanie takiego wydarzenia gdzie rodzina przyjeżdżała do fotografa. To dla wielu ludzi było wydarzenie, bo nie każdego było stać na wykonanie takiej fotografii. Większość ludzi ubierała się w to, co miała najcenniejszego w garderobie. Magia tkwiła w całym procesie oczekiwania na efekt finalny. Cyfryzacja, ogromnie nas z tego odarła. Dzisiaj liczy się ilość i cena. Jakość jest mało istotna. Po dzień dzisiejszy, gdy oglądam zdjęcia z przed ponad 50-u a nawet ponad 100-u lat to muszę przyznać, że oglądam je z ogromną uwagą dopatrując się detali, mimik twarzy, póz jakie przyjmowali ludzie, wystroju wnętrz, mody jaka panowała. Moi pradziadkowie, dziadkowie i rodzice robili zdjęcia, mogę ich zobaczyć tu i teraz jak wyglądali za młodu, jak wyglądali po kilkudziesięciu latach . Jak czas zatrzymany na fotografii, potrafi wyzwalać w nas emocje. Dzięki fotografią możemy zatrzymać czas, który może kiedyś naszym dzieciom, wnukom przybliżyć obraz naszych pokoleń, stworzyć drzewo genealogiczne. Zachęcam Państwa, by w każdym domu dbać o tradycję robienia zdjęć i wywoływania tych najcenniejszych na papierze. Zachęcam by odnawiać stare zapomniane fotografie. To jest bezcenna pamiątka.

Mówi  się, że z darem i wrażliwością człowiek się rodzi. Moje życie od zawsze związane jest z tym co piękne i warte podglądania. Choć zajmowałem w życiu się wieloma rzeczami, które niewątpliwie bardzo mnie wzbogaciły, to właśnie fotografia stała się moją największą pasja, którą rozwijam i pielęgnuję cały czas.

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.