SayYes Blog logo
Makijaż czy fryzura? – co zrobić najpierw w dniu ślubu

Makijaż czy fryzura? – co zrobić najpierw w dniu ślubu

Każda z Was, planując ślub, zadaje sobie pytania: „powinnam wykonać najpierw makijaż czy fryzurę?, na którą godzinę się umówić?” Postaram się rozwiązać ten problem.

Oczywiście, najpierw powinna zostać wykonana fryzura, ponieważ makijaż nie będzie wtedy wystawiony na tzw. próbę przetrwania, czyli działanie suszarki, lakieru do włosów oraz innych specyfików, których używa się podczas tworzenia bajecznych upięć ślubnych. Często fryzjer myje włosy, zanim zacznie je układać, co również jest ryzykowne dla naszego makijażu.

Jeżeli nie macie możliwości, aby zostać najpierw uczesaną, a później umalowaną, postarajcie się umyć włosy przed makijażem. Dodatkowo należy również chronić buzię przed ewentualnym działaniem wyżej wymienionych czynników, nakładając na nią papierowy ręczniczek lub zakrywając ją dłońmi w momencie, kiedy fryzjer musi użyć preparatów mogących osiąść na twarzy Panny Młodej. Najważniejsze, aby buzia nie spociła się pod wpływem podmuchu suszarki. Co zrobić, kiedy jest to nieuniknione? Można użyć bibułek matujących lub, jeżeli takich nie posiadamy, przyłożyć delikatnie do twarzy chusteczkę higieniczną. Absolutnie nie należy nakładać kolejnej warstwy pudru, bo makijaż nie będzie wyglądał świeżo, a wręcz można w ten sposób uzyskać niepożądany efekt maski.

Profesjonalny fryzjer potrafi jednak omijać okolice twarzy, a także (w razie potrzeby) pracować równocześnie z wizażystą.

Przed nałożeniem makijażu należy przede wszystkim przygotować twarz. Niezbędne jest dokładne oczyszczenie buzi – np. z zanieczyszczeń, które pozostały po wizycie u fryzjera. Następnie należy nawilżyć skórę poprzez nałożenie ulubionego kremu nawilżającego lub dopilnować, aby te czynności wykonał wizażysta. Profesjonalista zawsze ma przy sobie produkty do demakijażu (uczulam, aby nie były to chusteczki, które lubią podrażniać skórę buzi!) oraz krem nawilżający. 

Makijaż kończy się nałożeniem na twarz tzw. fixera, który służy do wydłużenia trwałości makijażu i zatrzymania jego świeżość na dłużej.

Jak zatem ustalić harmonogram? Najwygodniejszym sposobem jest umówić się z fryzjerem i wizażystą u siebie w domu. Dodatkowo skorzysta na tym siostra, mama, świadkowa, ciocia, a nawet i babcia czasami. ;) Pamiętajcie jednak o odpowiednim przygotowaniu miejsca dla osób, które będą pracowały nad Waszym wyglądem. (zapraszam do artykułu „Jak przygotować miejsce pracy dla wizażysty”)

Ile czasu powinnyście sobie zaplanować? Załóżmy, że ślub jest o 16.00, do kościoła macie 30 minut jazdy, Pan Młody przychodzi na błogosławieństwo na 30 minut przed wyjściem, więc musicie być gotowe najpóźniej 14.45. Ustalcie z fryzjerem, ile czasu potrzebuje na wykonanie fryzury i dodajcie do tego czasu 15/25 minut. Następnie zróbcie to samo z makijażystą. Czas, który zazwyczaj rezerwuje się na makijaż ślubny, to około 1,5 h. Jeżeli nie macie wedding plannera, pamiętajcie, że w tym dniu wszystkie pytania będą kierowane do Was, co zazwyczaj wydłuża czas wykonywania makijażu i fryzury. Ustalcie również z fotografem, ile czasu potrzebuje na zdjęcia podczas ubierania się i ewentualnej sesji w domu. Pamiętajcie, że po fryzurze i makijażu każda z Was powinna usiąść na chwilę i odpocząć! A w przerwie po układaniu włosów polecam coś po prostu zjeść. ;) Wiele Panien Młodych o tym zapomina, a to bardzo ważne!

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest praca fryzjera i wizażysty w jednym miejscu, jeśli jednak nie będziecie miały takiego luksusu, pamiętajcie również o doliczeniu czasu przejazdu.

Ważne, aby zapisać się do fryzjera i wizażysty jak najwcześniej, gdyż wtedy można uzgodnić dowolny czas wykonywania usług.

Specjalistka z zakresu makijażu, make-up Artist. Ukończyła prestiżową szkołę kosmetyczną Christine Valmy International School w Nowym Jorku. Doświadczenie zdobywała pracując przy organizacji Fashion Week w stolicy mody. Z zamiłowaniem zajmuje się stylizacją. Wykonuje indywidualne makijaże okolicznościowe, makijaże sceniczne oraz filmowe, a także make-up do sesji fotograficznych, w tym kampanii reklamowych. Właścicielka sklepu www.unikalnekosmetyki.pl

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.