SayYes Blog logo
Perfekcyjny uśmiech w dniu ślubu

Perfekcyjny uśmiech w dniu ślubu

Czyli jak zdążyć z leczeniem na czas?

Organizacja wesela to przedsięwzięcie, setki większych i mniejszych spraw do zaplanowania oraz organizacji. Kto chciałby wtedy jeszcze myśleć o zębach? Ostatecznie jednak piękny uśmiech w tym wyjątkowym dniu i niezapomniane fotografie zatrzymujące te najbardziej magiczne momenty w życiu są marzeniem każdego. Warto zatem zawczasu pomyśleć o wizycie u dentysty, aby uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowań.

Kiedy po raz pierwszy udać się do stomatologa? O czym pamiętać? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które mam nadzieję będą pomocne.

Pierwsza wizyta u dentysty polega na dokładnej ocenie stanu zdrowia jamy ustnej, wykonaniu niezbędnych zdjęć rentgenowskich (o ile są potrzebne), skalingu (usunięciu kamienia), oczyszczeniu osadu. Na tym etapie lekarz sugeruje co należy zrobić i ewentualnie planuje kolejne wizyty. Jeżeli zawsze marzyliście o prostych, białych zębach czy uzupełnieniu ubytków w uzębieniu, być może to odpowiednia chwila, aby to zrobić. Powiedzcie swojemu lekarzowi, co chcielibyście zmienić w swoim uśmiechu, a dowiecie się jakie są opcje leczenia i jaki jest przewidywany koszt. Współczesna stomatologia estetyczna daje nieograniczone możliwości. Zwykle istnieje także możliwość płatności w ratach.

Jak rozłożyć leczenie w czasie aby zdążyć przed Wielkim Dniem? 

Jeżeli myśleliście o leczeniu ortodontycznym, warto udać się na konsultację już 2 lata przed planowanym ślubem. To nie żart. Leczenie wady zgryzu może trwać tak długo, a stały aparat na zębach niekoniecznie pasuje do ślubnego welonu. Alternatywą tutaj jest przeźroczysty aparat Invisalign, który w razie potrzeby  można ściągnąć na kilka kluczowych godzin. Korekta uśmiechu za jego pomocą trwa z reguły dużo krócej niż przy aparacie klasycznym, a efekty zdumiewają. Uzupełnianie ubytków za pomocą implantów trzeba również zaplanować z wyprzedzeniem. Całość leczenia trwa z reguły od 6 do 9 miesięcy.

Błyskawiczną zmianę wyglądu zębów zapewniają licówki. Są to ceramiczne albo kompozytowe cienkie płytki naklejane bezpośrednio na zęby. Ich przygotowanie trwa z reguły około dwa tygodnie. 

Leczenie zachowawcze czyli zwykłe wypełnienia, a nawet leczenie kanałowe nie wymaga aż takiego zapasu czasu. Zwykle wystarczą 1-2 wizyty.

Kiedy wszystko jest już prawie gotowe, nadchodzi pora na pełną higienizację, to jest dokładne oczyszczenie zębów przez wykwalifikowaną asystentkę- higienistkę oraz wybielanie. Efekty tego stosunkowo nieskomplikowanego zabiegu są olśniewające. Należy jednak pamiętać, że jeżeli mieliśmy leczone zęby z przodu stare plomby, po zabiegu wybielania staną się widoczne i być może trzeba będzie je wymienić. Nie należy jednak zostawiać tego na ostatnią chwilę. Po wybielaniu zęby mogą być bardziej wrażliwe, a dziąsła lekko podrażnione. 

Jak zatem widzicie codzienna higiena i trochę planowania, a hollywoodzki uśmiech w dniu Waszego ślubu jest w zasięgu ręki. Umów wizytę u stomatologa nie później niż 1 rok przed planowanym terminem wesela. 

 

Lekarz medycyny i lekarz dentysta, właściciel gabinetu 3G Dentist Dental Clinic w Krakowie

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.