SayYes Blog logo
Piękny uśmiech w tym wyjątkowym dniu

Piękny uśmiech w tym wyjątkowym dniu

Invisalign - niewidoczna alternatywa dla klasycznych aparatów ortodontycznych.

Niezależnie od metody jaką wybierzesz, żeby wyprostować zęby, ważne jest aby wiedzieć jak najwięcej na jej temat. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowań. Zapytaliśmy doktora Marka Woźniackiego z Kliniki Stomatologicznej 3G Dentist w Krakowie o aparaty Invisalign.

Panie Doktorze, co to w ogóle jest Invisalign?

Invisalign to nowoczesny system leczenia ortodontycznego w postaci przeźroczystych nakładek na zęby wykonanych ze specjalnego, opatentowanego tworzywa. Nakładki wymienia się co 7-10 dni. W prostych przypadkach otrzymuje się zestaw nakładek na całe leczenie. Częste kontrole lekarskie nie są konieczne. Praktycznie każda wada zgryzu nadająca się do leczenia klasycznym aparatem stałym klejonym na zęby, nadaje się także do korekcji za pomocą Invisalign. System istnieje na rynku od ponad 10 lat i ciągle jest udoskonalany. Aktualnie już 4 miliony pacjentów zostało wyleczonych tą metodą.

Jak długo trzeba nosić nakładki Invisalign, żeby zobaczyć efekty?

Każdy pacjent jest inny i planowanie leczenia jest indywidualne. Można je skończyć już w ciągu pół roku, czasem zaś dopiero po 18 miesiącach. Wszystko zależy od problemu ortodotycznego jaki ma pacjent oraz od tego jak dokładnie stosuje się do zaleceń.

Czy trzeba nosić nakładki Invisalign 24/7?

Powinno się nosić nakładki stale, z przerwami na spożywanie posiłków, picie, mycie zębów. Oczywiście można je także ściągnąć na specjalne okazje takie jak ślub, wywiady czy oficjalne zdjęcie. 

Czy można wszystko jeść podczas leczenia tą metodą?

Tak, to jedna z wielkich zalet Invisalign. Nie ma żadnych restrykcji żywieniowych w przeciwieństwie do leczenia aparatami stałymi. Można jeść co się chce, trzeba tylko wcześniej ściągnąć nakładki.

Czy noszenie nakładek wiąże się z bólem i dyskomfortem?

Pacjenci odczuwają delikatne ciągnięcie i czasem niewielki dyskomfort przez pierwsze godziny po założeniu nowych nakładek świadczące o tym, że zęby przesuwają się minimalnie. Każda nakładka to zmiana ustawienia zębów jedynie o 0,25 mm, dzięki temu metoda Invisalign jest bardzo dobrze tolerowana nawet przez osoby o niskim progu bólu.

Czy w trakcie noszenia nakładek Invisalign zmienia się mowa?

Na początku leczenia można mieć wrażenie, że mówi się mniej wyraźnie. Po kilku dniach pacjenci się przyzwyczajają i mowa jest normalna. Śpiewanie lub czytanie na głos przyspiesza ten proces.

Czy można żuć gumę lub palić papierosy?

Niestety nie. Zarówno żucie gumy i palenie jest niewskazane. Guma może przykleić się do nakładki, a dym papierosowy ją przebarwić co spowoduje, że będzie wyglądać nieestetycznie.

Czy nakładki Invisalign łatwo czyścić?

Tak, to jest bardzo proste. Należy umyć je za pomocą szczoteczki do zębów z użyciem niewielkiej ilości pasty, a potem wypłukać wodą.

Jak często trzeba zgłaszać się na wizyty kontrolne?

Częstość wizyt zależy od korygowanej wady. W niektórych, mniej skomplikowanych przypadkach można otrzymać zestaw nakładek na cały okres terapii. Zawsze na początku jest wizyta konsultacyjna, w trakcie której ocenia się problem ortodontyczny pacjenta i rozważa opcje leczenia. Jeżeli wada nadaje się do korekcji za pomocą nakładek Invisalign, brane są wyciski. Na ich podstawie tworzony jest model 3D zgryzu i planowane poszczególne etapy leczenia. Wtedy już bardzo precyzyjnie określa się ile wizyt kontrolnych będzie potrzebnych, kiedy należy je ustalić oraz kiedy dokładnie zakończy się leczenie. To jest bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które np. dużo podróżują lub stale mieszkają za granicą. Otrzymują dokładnie rozpisany plan leczenia, co pozwala z wyprzedzeniem organizować wyjazdy. 

Czy po zakończeniu leczenia nakładkami Invisalign trzeba nosić aparat retencyjny?

Tak samo jak w przypadku każdego leczenia ortodontycznego, konieczne jest utrwalenie jego efektów za pomocą aparatu retencyjnego. Aparat retencyjny zakłada się na noc przez pierwsze miesiące po leczeniu ortodontycznym. Ma na celu trwałe ustabilizowanie zębów w nowej pozycji, dlatego bardzo ważna jest tutaj systematyczność w jego noszeniu.

 

Lekarz medycyny i lekarz dentysta, właściciel gabinetu 3G Dentist Dental Clinic w Krakowie

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.