SayYes Blog logo
Plener z fotografem i kamerzystą jednego dnia?

Plener z fotografem i kamerzystą jednego dnia?

Na pewno większość młodych par woli załatwić to za jednym zamachem. Przecież taniej i zapewne wygodniej jest zrobić piękny makijaż i fryzurę tylko raz. Tylko jeden dzień urlopu, tylko jedna podróż w piękne miejsce, często oddalone od domu o parę godzin jazdy. Pozornie wszystko sugeruje nam, że to najlepsze wyjście. Mimo korzyści, jakie niesie przeznaczenie tylko jednego dnia na plener ślubny, jest to niekoniecznie trafiony pomysł. A dlaczego?

Po pierwsze - zmęczenie. I nie chodzi tu o zmęczenie kamerzysty czy fotografa, ale Wasze. Mimo wszystko pozowanie do zdjęć i filmu potrafi być wyczerpujące. Kamerzysta z fotografem podczas takiego łączonego pleneru pracują na zmianę, więc mają czas odpocząć. Wy niestety nie. Musicie cały czas być gotowi, aby ładnie zapozować do zdjęcia lub zagrać jakąś romantyczną scenę do filmu. Musicie też pamiętać, że często czeka Was spacer w poszukiwaniu idealnego tła. Myślicie sobie: „damy radę, to tylko parę godzin”. Jednak zapominacie o najważniejszym - zmęczenie widać - czy to na twarzach, czy po zachowaniu. Makijaż po paru godzinach już nie wygląda tak świetnie, jak na początku. Chęci do pozowania też już nikną, a co dopiero „gra aktorska” przed kamerą. Podczas pleneru tworzycie pamiątkę na całe życie, więc chyba nie chcecie wyglądać na zmęczonych i poddenerwowanych? Na zdjęciach i filmie powinna bić od Was radość, rześkość i miłość, a ciężko pokazać takie emocje, gdy w głowie tkwi jedno pytanie: „kiedy wreszcie będzie koniec?!”.

Drugą sprawą jest ilość i jakość wykonanych ujęć. Plener ślubny z kamerzystą potrafi trwać nawet kilka dni! Na przykład plener Magdy i Mariusza, który możecie zobaczyć poniżej, trwał 4 dni. Jest tu duża różnorodność miejsc, mnóstwo pięknych ujęć… Para wygląda na wypoczętą i sprawia wrażenie, że świetnie się bawi. Widać na ich twarzach prawdziwą radość. A teraz pomyślcie: taki łączony plener ślubny daje kamerzyście i fotografowi pół dnia (realnie około 4 godzin) na wykonanie wszystkich niezbędnych ujęć. Oczywiście, jest to do zrobienia. Ale czy ilość i jakość ujęć będzie zadowalająca jeśli będą oni musieli wykonywać swoją pracę w pośpiechu? Po co tak ryzykować?

Trzecim aspektem, który niestety nie zależy od nas, to pogoda. Jeśli rozłożymy plener ślubny na kilka dni, jest większa szansa, że wstrzelimy się w ładną słoneczną pogodę. Trudniej jest dopasować termin, który by odpowiadał zarówno Wam, kamerzyście, jak i fotografowi. Wiadomo, że każdy ma swój harmonogram pracy i ciężko go podporządkować tak wielu osobom jednocześnie. A jeśli zdarzy się tak, że w jedynym pasującym wszystkim dniu będzie lało jak z cebra? To kolejne, niepotrzebne ryzyko, które może Wam zmarnować pamiątkę ze ślubu, jak i oczywiście czas.

Jest jeszcze jedna zaleta rozłożenia pleneru ślubnego na kilka dni. Można przecież zrobić zdjęcia w jednym pięknym miejscu, a nakręcić sceny do filmu w zupełnie innym. Należy też pamiętać, że niektóre miejsca nadają się idealnie do fotografii, ale już niekoniecznie do filmu. Są to dwie całkiem różne profesje i rządzą się one odmiennymi prawami, dlatego też nie powinno się ich łączyć. Film lubi dynamikę, musi się coś dziać, musi być widoczny ruch. Z kolei fotografia woli statykę. Dlatego też wybiera się różne miejsca do stworzenia ujęć plenerowych do filmu i zdjęć.

Mam nadzieję, że po tym artykule podzielacie moje zdanie, iż plener ślubny z fotografem i kamerzystą jednego dnia, to zły pomysł. Zapraszam zatem do obejrzenia  zwiastuna Magdy i Mariusza, jako potwierdzenie moich słów. Warto czasem włożyć trochę więcej wysiłku i czasu, ponieważ efekty mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania! :)

30 lat temu po raz pierwszy stanęła za obiektywem kamery i od tamtej pory konsekwentnie realizuje swoją wizję kreatywnego i profesjonalnego filmowania, wyprzedzającego powszechnie stosowane standardy. Dzięki temu Agencja Filmowa IMAGE, której jest właścicielką, uhonorowana została członkostwem w Stowarzyszeniu Filmowców Ślubnych, zrzeszającym 10 najlepszych firm w Polsce.

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.