SayYes Blog logo
Przebieg wesela od A do Z

Przebieg wesela od A do Z

Większość Par Młodych z którymi mam przyjemność współpracować wyraża chęć, by ich wesele było wyjątkowe, wyróżniało się czymś nietypowym na tle innych i przez to na długo zapadło w pamięć zaproszonych Gości.

I tak oto Nowożeńcy prześcigają się w pomysłach na aranżację Sali weselnej, podjeżdżają najbardziej oryginalnymi autami lub pojazdami, prezentują przepiękne style pierwszego tańca. Od winietki na stole po tort weselny chcą czegoś pięknego, niebanalnego i szytego na miarę ich związku i miłości.

Dlatego, choć tak długo pracuję w branży weselnej reprezentując ten sam obiekt, (w skład którego wprawdzie wchodzą 4 sale weselne), to wciąż jestem mile zaskakiwany. 

Jednak mimo owej oryginalności, o której wspomniałem na wstępie, trzeba przyznać, że większość przyjęć weselnych ma tradycyjny przebieg, bardzo zbliżony do siebie. I tak bez względu na wyznawane wartości, religię, czy narodowość można wyodrębnić następujące powtarzające się elementy:

  1. Przywitanie Pary Młodej oraz przybyłych Gości lampką szampana
  2. Wejście na salę weselną
  3. Uroczysty obiad
  4. Pierwszy taniec
  5. Wspólna zabawa taneczna
  6. Gry i zabawy weselne
  7. Uroczyste krojenie tortu
  8. Podziękowania dla rodziców
  9. Wspólna zabawa
  10. Zakończenie wesela

Oczywiście ów scenariusz nieco się różni  w zależności od wesela, jednak większość przyjęć opiera się właśnie na tej tradycyjnej kanwie. Czy jest w tym coś złego? Ależ skąd! Co więcej te stałe elementy wciąż bawią, wzruszają i angażują wszystkich zaproszonych. Dlatego teraz słów kilka o niektórych z tych stałych elementów.

Przywitanie lampką wina

Na Parę Młodą oraz Gości weselnych czeka obsługa z musującym trunkiem. Przy wejściu do Sali Goście są częstowani. Zdarza się, że Para Młoda rzuca za siebie pustymi kieliszkami na tzw. szczęście. W moim obiekcie kieliszki dla Państwa Młodych mają dodatkowy ozdoby element, w który można potem wsunąć kieliszek i gdy jest rzucany za siebie, szkło nie rozpryskuje się na wszystkie strony. Zapewnia to bezpieczeństwo na wypadek, gdyby nie wszystkie odłamki szkła udało się dostrzec i posprzątać.

Wejście na salę weselną

Często prowadzący przyjęcie od strony muzycznej (DJ, wodzirej lub członek zespołu muzycznego) zaprasza wszystkich przybyłych do środka i ustawienia się w centralnym punkcie Sali, najczęściej na parkiecie przed sceną. Wita wszystkich przybyłych, wyróżniając oczywiście  Państwa Młodych, Rodziców i Świadków. Następnie zdarza się, że o powiedzenie kilku słów proszeni są Państwo Młodzi. Dlatego zachęcam do wcześniejszego przemyślenia, co powiedzieć w tej sytuacji na wypadek, gdyby obezwładnił Was stres. Kilka ciepłych słów zachęcających do wspólnej, miłej zabawy z pewnością wystarczy.

Uroczysty obiad

Bardzo wyczekiwany moment przez gości. Zdarza się, że jest to ich pierwszy posiłek tego dnia! Każdy jest ciekawy tego kulinarnego ważnego momentu. Zachęcam do wyszukanego menu, które będzie cieszyło oko, powonienie i podniebienie. Sprawna i profesjonalna obsługa, delikatna muzyka w tle i lampka wina dodadzą uroczystego charakteru. 

Pierwszy taniec

Większość Par Młodych dużo wcześniej ćwiczy ten pierwszy występ. Myślę, że to dobra praktyka, gdyż okazja jest naprawdę wyjątkowa a emocje duże.  Dobrze dobrany utwór muzyczny,  ciekawa choreografia i efekty specjalne wywołają łezkę wzruszenia. Uwiecznienie takiego występu filmem będzie też piękną pamiątką.

Wspólna zabawa taneczna

Jest to bardzo miły i wyczekiwany element wesela. Niektórzy nawet przychodzą na wesele, żeby się „wytańczyć”. Muzyka więc powinna angażować wszystkich Gości. Ważne są również odpowiednie przerwy, chociażby na ciepłe posiłki. Odpowiednia głośność, aby z jednej strony zachęcała na wejście na parkiet, ale nie była mecząca z drugiej strony - zwłaszcza dla najstarszych uczestników wesela. Dobrze wszystkie te kwestie omówić z osobą odpowiedzialną za oprawę muzyczną. 

Gry i zabawy weselne

Rekomenduję zorganizowanie 2-3 zabaw. Najlepsze są niekrępujące konkursy nagradzane drobnymi upominkami od Państwa Młodych. Odradzam zabawy, które mogłyby stawiać kogoś w niezręcznej sytuacji lub byłyby dwuznaczne. Jeżeli na weselu są dzieci warto wziąć je również pod uwagę  i zaplanować coś specjalnie dla nich. Będą zachwycone a wraz z nimi ich rodzice i dziadkowie.

Uroczyste krojenie tortu

Przy zgaszonym świetle udekorowany płonącymi racami tort wjeżdża na środek sali. Państwo Młodzi dokonują pierwszego cięcia. Zazwyczaj osobiście częstują rodziców. Resztą zajmuje się obsługa wesela. To najczęstszy scenariusz tego wydarzenia. Ale jakże piękny i efektowny! A potem sam smak tortu, głośno komentowany przez wszystkich…

Podziękowania dla rodziców

Wiele dzieci decyduje się na publiczne podziękowanie rodzicom za ich trud i miłość włożone w wychowanie. Jest to bardzo wzruszający moment zwłaszcza dla rodziców. Warto w tym momencie skierować do nich kilka ciepłych słów wyrażających miłość i wdzięczność. Miłym akcentem są również drobne upominki dla rodziców. Jeżeli z jakichś powodów nie możecie zorganizować uroczystego podziękowania podczas wesela, warto podziękować rodzicom wcześniej, zapraszając ich na przykład na wspólną kolacje.

Zakończenie wesela

Z reguły dobrze zawczasu ustalić godzinę zakończenia wesela i poinformować o niej Gości. Ma to praktyczne znaczenie, bo zapewne jesteśmy jakoś umówieni z lokalem lub muzykami. Tradycją w Polsce stały się wesela do białego rana i najczęściej spotykana porą zakończenia wesela jest 4-5 rano.

Tak oto przebrnęliśmy pokrótce przez wszystkie etapy wesela. Mam nadzieję, ze ten poglądowy scenariusz pomoże Wam ułożyć sobie własny plan. A może zdecydujecie się na coś zupełnie innego? Zapraszam do tego serdecznie.

Prezes i współwłaściciel czterogwiazdkowego Hotelu Witek w Krakowie. Specjalizuje się w organizacji niezapomnianych wesel. Maksymalista, dla którego świadczenie usług na najwyższym poziomie jest pasją i naturalną potrzebą.

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.