SayYes Blog logo
Pytania, które warto zadać kamerzyście

Pytania, które warto zadać kamerzyście

Po obejrzeniu setek filmów i zwiastunów, po dziesiątkach odwiedzonych stron internetowych i kanałów YouTube, wyselekcjonowaliśmy kamerzystę, który najprawdopodobniej spełni nasze oczekiwania. Nadchodzi więc czas na kolejny etap, czyli spotkanie i… O co w zasadzie powinniśmy zapytać, żeby później nie było niespodzianek?

Filmowiec profesjonalista odbył wiele podobnych rozmów i doskonale zdaje sobie sprawę, że zdecydowana mniejszość jego klientów wie co to steadycam, slider czy kran albo czym różni się nagranie tradycyjną kamerą od tego wykonanego lustrzanką. Jest na to przygotowany, aby wprowadzić Was w niuanse nowoczesnych rozwiązań, zaprezentować przykłady oraz zadać takie pytania, dzięki którym dokładnie pozna Wasze oczekiwania.

Doświadczenie uczy jednak, że różnie można trafić (ktoś będzie mrukliwy, będzie miał gorszy dzień, bądź zwyczajnie brak mu profesjonalnego podejścia), dlatego lepiej przygotować sobie zestaw tematów, które chcielibyście poruszyć, aby upewnić się, że Wasza wizja nie rozminie się czy to z wizją kamerzysty, czy zwyczajnie z ograniczeniami technicznymi.

Jeśli posiadacie konkretne wyobrażenie o swoim filmie, upewnijcie się, że kamerzysta wyczuwa, jaki powinien towarzyszyć mu klimat – czy nastrój ma być romantyczny, czy z przymrużeniem oka, tradycyjny czy dynamiczny i pełen akcji. Jeśli studio dysponuje podobną realizacją, poproście o jej zaprezentowanie – upewnicie się, że zostaliście właściwie zrozumiani.

Gdyby dostępne do obejrzenia portfolio było skąpe, bądź z jakiegoś powodu jesteście nieufni, zapytajcie kamerzystę o jego doświadczenie. Wybierając osobę z doświadczeniem, zyskujecie większą pewność, że doskonale będzie się orientować, które momenty warto uwiecznić, jakie ujęcia są najkorzystniejsze oraz jak właściwie połączyć je w montażu. Ponadto będzie przygotowana na każdą okoliczność, niemal na każdym ślubie pojawiają się bowiem niespodziewane sytuacje.

Często zdarza się, że prosicie o pomoc w wykreowaniu pomysłu na Wasz film. Omówcie wówczas dokładnie każdy szczegół: od którego momentu będzie towarzyszyć Wam kamera (czasem są to już przygotowania wykonywane dzień wcześniej, jak przystrajanie sali), jak długo z Wami pozostanie, zaznaczcie co jest dla Was szczególnie istotne – miejsca, konkretne osoby (na przykład takie, które nie będą uczestniczyć w weselu, aby koniecznie zarejestrować je w czasie ceremonii), może jakieś wykonane przez Was dekoracje lub symboliczne elementy.

Jeśli chcielibyście dołączyć własną muzykę, zapytajcie o taką możliwość odpowiednio wcześniej, tak, aby zgrabnie połączyć elementy na etapie montażu. Podobnie w przypadku projektowanych przez Was napisów początkowych i końcowych czy podziękowań.

Poinformujcie o wyglądzie sali weselnej oraz przewidywanej liczbie gości. Kamerzysta będzie mógł zaproponować dodatkowe rozwiązania, czasem niezbędne, jak kolejny operator w przypadku dużego wesela lub wprost przeciwnie – odradzi te niekorzystne, jak używanie kranu, a więc długiego ramienia stosowanego do ujęć z góry, które sprawi, że duża sala przy małej liczbie gości sprawi wrażenie pustej.

Przy okazji upewnijcie się za co konkretnie płacicie. Czy wliczone zostały na przykład koszty przejazdu, czy jest jakiś limit, po którym zostaje naliczana stawka kilometrowa. Ile godzin potrwają dodatkowe nagrania, takie jak plener i czy kręcone są w dniu ślubu, czy w innym terminie. Jak realizowany jest dźwięk – z kamery czy recorderów audio, a więc w lepszej jakości. Czy oprócz płyt Blu-Ray oraz DVD otrzymacie również pendrive USB – wbrew temu, co można przeczytać na niektórych stronach internetowych, standard DVD video nie przewiduje jakości HD! Czy kamerzysta dysponuje steadycam, dzięki któremu będzie mógł przechadzać się wśród gości, nagrywając przy tym stabilne i efektowne ujęcia. Jeśli zainteresowani jesteście całością nagrania, w tym scenami wyciętymi w trakcie montażu, to również należy zgłosić wcześniej. Zapytajcie także o dodatkowe opcje, na przykład zaproszenia w wersji filmowej, podziękowania dla rodziców oraz specjalny sprzęt, taki jak wspomniany kran czy dron – w przypadku dużej liczby gości wspaniale zaprezentują rozmach zabawy.

Wreszcie nie zaszkodzi zapytać o innych ślubnych specjalistów, których kamerzysta mógłby Wam polecić. Funkcjonując wiele lat na rynku, z pewnością nawiązał liczne kontakty oraz obserwował efekty pracy różnych fotografów, konsultantów, oświetleniowców, florystek, makijażystek i wielu innych. Z doświadczenia wie, którzy są godni zaufania, pracują z pasją i mają świetny kontakt ze swoimi klientami.

30 lat temu po raz pierwszy stanęła za obiektywem kamery i od tamtej pory konsekwentnie realizuje swoją wizję kreatywnego i profesjonalnego filmowania, wyprzedzającego powszechnie stosowane standardy. Dzięki temu Agencja Filmowa IMAGE, której jest właścicielką, uhonorowana została członkostwem w Stowarzyszeniu Filmowców Ślubnych, zrzeszającym 10 najlepszych firm w Polsce.

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.