SayYes Blog logo
Udźwiękowienie filmu ślubnego

Udźwiękowienie filmu ślubnego

Film to nie tylko obraz, ale także i dźwięk. Jest on bardzo ważną częścią każdej produkcji filmowej i musi spełniać wiele kryteriów, aby film został odebrany przez widzów pozytywnie.

Film ślubny może i nie ma za wiele wspólnego z hollywoodzkimi produkcjami, ale nie oznacza to, aby dźwięk w produkcji tego typu był pomijany i miał słabą jakość. Przeciwnie - to przecież pamiątka z najważniejszego dnia życia młodej pary! Aby więc nie mieć niemiłej niespodzianki przy odbiorze filmu ślubnego, trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw, które opiszę poniżej.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest sprzęt nagrywający dźwięk. Wiele kamerzystów nagrywa po prostu dźwięk kamerą. I jest to niestety duży błąd. Mikrofon w kamerze jest słabej jakości, nagrywa nie tylko porządane dźwięki (np. słowa przysięgi) ale też wszelkie inne hałasy, np. kaszlenie, płacz dziecka, szumy, stuki, itp. Na sali natomiast jest jeszcze gorzej. Gdy kamera jest ustawiona przodem do głośnika - wtedy dźwięk jest głośniejszy. Jeżeli jednak kamerzysta chce zmienić ujęcie i odwróci kamerę tyłem do głośnika, dźwięk oczywiście staje się cichszy. Tym sposobem dźwięk przy każdej zmianie ujęcia będzie „falował”.

Warto więc zwrócić uwagę, czy kamerzysta zamiast mikrofonu w kamerze używa profesjonalnych rekorderów dźwięku, mikrofonów krawatowych, a w przypadku sali - podpina rekorder do miksera zespołu czy DJa, aby nagrać czysty dźwięk.

Ślub nie jest planem filmowym, dlatego też dźwięku nie dogrywa się w studiu. Jest więc konieczne, aby dźwięk w każdej ważnej chwili uroczystości nagrać poprawnie, bo nie będzie okazji do dubla ;) Dialogi powinny być czyste i wyraźne, niezależne od nagłośnienia sali czy kościoła, które czasami zawodzi. Oczywiście taki czysty dźwięk jest nienaturalny, dlatego też warto nagrać ambient - dźwięki otoczenia i w późniejszej postprodukcji umiejętnie miksować te źródła dźwięku.

Dosyć często w warunkach weselnych nie można nagrać czysto dźwięków stukających  się kieliszków, śpiewu ptaków, itp. Takie dźwięki nagrywa się osobno i dodaje w postprodukcji.

Pomimo całego zaplecza sprzętowego oraz doświadczonej ekipy filmowej, bardzo dużo zależy od młodej pary. Podczas przysięgi trzeba pamiętać, aby mówić głośno i wyraźnie, a co najważniejsze - nie śpieszyć się - bo wtedy łatwiej o pomyłki. Podczas montażu możemy dźwięk wzmocnić, jednak nieuniknionym następstwem tego jest zwiększenie głośności niechcianych dźwięków. Dlatego tak ważne jest, aby przysięga została wypowiedziana głośno i wyraźnie :)

Jeżeli podczas uroczystości ktoś z rodziny lub przyjaciół ma wygłosić przemowę lub zaśpiewać - ekipa filmująca powinna wiedzieć o tym wcześniej, aby przygotować dla tych osób mikrofony.

Poniżej przedstawiam przykład, jak prawidłowo powinna zostać udźwiękowiona przysięga. A w następnym artykule, omówimy kwestię doboru muzyki, która jest ukoronowaniem każdego filmu :)

 

30 lat temu po raz pierwszy stanęła za obiektywem kamery i od tamtej pory konsekwentnie realizuje swoją wizję kreatywnego i profesjonalnego filmowania, wyprzedzającego powszechnie stosowane standardy. Dzięki temu Agencja Filmowa IMAGE, której jest właścicielką, uhonorowana została członkostwem w Stowarzyszeniu Filmowców Ślubnych, zrzeszającym 10 najlepszych firm w Polsce.

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.