SayYes Blog logo
Wybór obrączek ślubnych – informacje wstępne

Wybór obrączek ślubnych – informacje wstępne

Obrączki ślubne to symbol miłości, wierności i trwałości związku dwojga ludzi. Codziennie przypominają nam o ponadczasowym uczuciu, którym darzymy naszą drugą połówkę oraz o tym jednym z najwspanialszych dni w naszym życiu. Z tego też powodu ich wybór jest tak ważny dla narzeczonych.

Wybierając nasze obrączki ślubne będziemy mieć do podjęcia kilka decyzji. Warto się nad nimi dobrze zastanowić, ponieważ poza wyglądem jest to również kwestia praktyczności, wygody użytkowania i możliwości modyfikacji w przyszłości.

Mam nadzieję, że zarówno ten artykuł, jak i kolejne pomogą narzeczonym i ułatwią dokonanie wyboru prawdopodobnie najważniejszej biżuterii w ich życiu.

Najistotniejsze przy zamawianiu obrączek jest odpowiednie dopasowanie ich rozmiarów. Nie chcemy przecież, aby nas uwierały, a tym bardziej ryzykować ich zgubienia. Warto zamawiać obrączki w firmie, która ma swoją pracownię i jeszcze przed ostatecznym odbiorem biżuterii jest w stanie przy nas „od ręki” skorygować rozmiar. Wpływ na komfort noszenia ma również szerokość obrączek, wysokość oraz ich profil.

Jednak dopasowanie rozmiaru zazwyczaj jest ostatnim punktem zamawiania obrączek. Na początku skupiamy się na wyglądzie oraz tym, z czego są wykonane. Obecnie najczęściej wykonuje się obrączki ze złota żółtego i białego, a także platyny, palladu czy tytanu, bądź dowolnych kombinacji tych metali. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy. Ich omówieniem szczegółowo zajmiemy się w kolejnych artykułach.

Następnym etapem przy zamawianiu obrączek są sposoby wykończenia ich powierzchni –  żłobienia, możliwość oprawy kamieni czy grawerunek. Powierzchnia polerowana, matowa, satynowa – form oraz ich kombinacji jest wiele. Żłobienia i nacięcia – zazwyczaj wykonuje się je na granicy kolorów, jeśli nasze obrączki są wykonywane z kilku odcieni złota. Takie zdobienia można również wykonać na obrączkach jednokolorowych.

Ostatnio popularną formą indywidualnego urozmaicenia damskiej obrączki jest oprawa w niej kamieni. Unikajmy w tym wypadku cyrkonii – są to kamienie sztuczne, a w trakcie użytkowania szybko ulegną zarysowaniu, zmatowieniu i stracą blask. Najlepszym wyborem są brylanty, które nawet za kilkadziesiąt lat będą lśnić tak samo jak  w dniu ślubu.

Warto również spersonalizować swoje obrączki za pomocą grawerunku – imię przyszłego współmałżonka oraz data ślubu, dedykacja, inicjały – to najczęściej stosowane, ale nie jedyne wzory grawerunków.

Prawie każda firma jubilerska ma w swojej ofercie obrączki ślubne. Wybierzmy taką, która zaoferuje nam pełne doradztwo w tym zakresie oraz będzie w stanie dokonać korekt i modyfikacji na naszych obrączkach w przyszłości.

Właściciel firmy jubilerskiej Arlekin oraz hurtowni kamieni szlachetnych. Temat kamieni zainteresował go w trakcie studiów na wydziale geologii. Rozpoczął od kolekcjonowania minerałów, następnie kamieni ozdobnych i szlachetnych oraz hobbystycznego ich szlifowania. Wszystkiego uczył się samodzielnie– szlifierstwa kamieni szlachetnych oraz jubilerstwa. Z czasem pasja przerodziła się również w zawód.

Facebook
O nas


Zrzeszamy wybitnych ekspertów z branży ślubnej, którzy za pomocą tego bloga postarają się Państwu pomóc w podejmowaniu decyzji związanych ze ślubem.

W naszych artykułach znajdziecie Państwo szereg cennych porad opartych na naszym wieloletnim doświadczeniu. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego działu ekspertów, gdzie można zadać pytanie specjaliście z konkretnej dziedziny.